Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ROMANYALI ÖĞRENCİLER AKDENİZİN İLK VE TEK ÖĞRENME MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

Erasmus Programı kapsamında Türkiye’ye

Erasmus Programı kapsamında Türkiye’ye gelen bir grup Romanyalı öğrenci ve öğretmenleri, Akdeniz Belediyesi’nin hizmete açtığı ve ilçede bir ilk olan “Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Merkezi’ni” ziyaret etti. Meclis üyelerinin de eşlik ettiği ziyarette gençler, teknoloji ve bilime dair onlarca materyali inceleyip deneyimledi.

Akdeniz Belediyesi’nin hizmete açtığı ve ilçede bir ilk olan ‘Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Merkezi’, kent ve ilçe genelinde olduğu kadar yurtdışında okuyan öğrencilerin de ilgi odağı olmaya devam ediyor. Çocuklara, bilim ve teknolojiyi görerek, deneyerek ve uygulayarak öğrenme imkânı sunan merkezi, son olarak Romanya’dan gelen öğrenci ve öğretmenler ziyaret etti. Romanyalı öğrencilere eşlik eden Meclis üyeleri Samet Oğuz, Ahmet Tuncer ve Aydın Keskinkılıç da bazı alet ve cihazları test edip kullandı.

Merkezi görmekten keyif ve mutluluk duyduklarını ifade eden Romanyalı öğrenciler, deneyler yaptı, bilimsel araç, gereç ve materyaller ile çeşitli çizimleri merakla izledi. Kitaplarda anlatılan bazı ders ve konuları merkezde deneyip dokunarak görme şansı yakaladıklarını söyleyen gençler, bazı elektronik cihazların ilgilerini çok çektiğini, merkezde hem öğrenip hem de eğlendiklerini dile getirdi.

Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Merkezi Hakkında…

Akdeniz ilçesine bağlı Gündoğdu Mahallesi’ne açılan merkezde, ‘enerjiden elektrik üretimi; arduino eğitimi (açık kaynak kodlu yazılım ve donanıma sahip bir mikro denetleyici platformu), robotik kodlama, okul öncesi çocukların el-beyin koordinasyonu ve problem çözme becerisi kazandırma, planetaryum’ gibi çocuklar ve gençlerin bilim ve teknoloji ile buluşacağı özel bir ortam bulunuyor. Akdeniz’in yanı sıra diğer merkez ilçelerde öğrenim gören öğrencilerin de yaparak ve deneyerek öğrenmelerini sağlamayı amaçlayan merkezin hedefi, çocuklara günlük hayat becerileri kazandırmanın yanı sıra kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirip eğitimdeki başarı çıtasını daha yükseklere çıkarmak.