Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erdemli Belediyesi’nden Uluslararası Proje’ye Tam Destek

İpek Yolu eksenindeki ekonomik,

İpek Yolu eksenindeki ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihsel içerikli birçok meseleye yönelik önemli bir araştırma ve tartışma zemini hazırlamayı amaçlayan SIRCON 2024 “İpek Yolu ve Ötesi Kongre Serisi: Bir Yol Bir Kuşak: Dil, Beşeri Sermaye ve Kültürel Miras” teması Mersin’de başladı.

Mersin Üniversitesi Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sempozyuma Türkiye’den ve Türki Cumhuriyetlerden birçok üniversite katılım sağladı.

Sempozyum sonrası Türki Cumhuriyetlerden gelen misafirleri, Erdemli Belediye Başkanı Mustafa Kara, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar ile birlikte Erdemli Belediyesi Talat Göktepe Tabiat Parkı Çamlığı’nda ağırladı. Programda rektörler konuşmalarını yaptı. Özbekistan Rektörü Prof. Dr. Muhammadismoil Mahmudov,  programın sonunda Erdemli Belediye Başkanı Mustafa Kara ve Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar’a geleneksel Özbek kıyafeti Copan ile Doppi hediye etti.

Mersin Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Özbekistan Alfraganus Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen sempozyuma Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Özbekistan Alfraganus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammadismoil Mahmudov,  Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, Özbekistan Buhara İnovasyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dilnoz Ro’ziyeva, Özbekistan–Finlandiya Pedagoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Shaxzoda Negmatova, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Dilimize ve kültürümüze sahip çıkmak için çalışmalar yapacaklarını ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mustafa Kara, “ Dilimizin özellikle gençlerimizin dünyasında koruma anlamında doğru ve etkili Türkçe ile temel hitabet eğitim programlarına hayata geçireceğiz. Bu anlamda dilimize, kültürümüze sahip çıkacağız, çok ciddi adımlar atacağız” diye konuştu.

Erdemli Belediyesi’nin böyle bir program düzenlemesinden duyduğu memnuniyetini ifade eden Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, “ Dil birliğini, kültür birliğini biz geliştirerek ticari anlamda her türlü alanda bunların gelişmesine katkı sunmak.  Bugün burada bizi misafir eden bu akşam yemeği düzenleyen sayın başkanımız Erdemli Belediye Başkanımıza teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Türk Cumhuriyetleri olarak Türkleri çok sevdiklerini ifade eden Özbekistan Alfraganus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammadismoil Mahmudov, “ Böyle güzel iş birliği yapılması devam ediyor. Biz Orta Asya Türkleri, diğer Türkiye Türkleri hep çok seviyoruz. Her zaman onları bizim ülkelerde, Buhari, Nakşibendi onların ziyaretlerinde her zaman oralarda da bekliyoruz” diye konuştu.

Öte yandan program toplu fotoğraf çekimi sonrası sona erdi.