Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BÜYÜKŞEHİR’DEN MERSİN’DE İLK: GÜLÜMSE ALZHEİMER YAŞAM MERKEZİ

GÜLÜMSE ALZHEİMER YAŞAM MERKEZİ’NİN

GÜLÜMSE ALZHEİMER YAŞAM MERKEZİ’NİN KAYITLARI BAŞLADI
MERKEZ, ALZHEİMER HASTALARININ YAŞAM STANDARDINI YÜKSELTECEK
BÜYÜKŞEHİR TARAFINDAN ALZHEİMER HASTALARINA VE YAKINLARINA HİZMET VERECEK MERKEZ AÇILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin’de yine bir ilke imza atarak, sadece Alzheimer hastaları ve yakınlarının faydalanabileceği bir merkez açıyor. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan ve ‘Gülümse Alzheimer Yaşam Merkezi’ adını alan merkezde kayıtlar başladı. Alzheimer hastalarının sosyalleşebilecekleri, zihinsel, fiziksel ve psikomotor etkinliklerle hastalığın seyrinin yavaşlatılmasının amaçlandığı merkez sayesinde, hasta yakınlarının da yükü hafiflemiş olacak. Birinci evre Alzheimer hastalarına ücretsiz hizmet verecek olan Merkez’e ulaşım da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin’de yine bir ilke imza atarak, sadece Alzheimer hastalarının ve yakınlarının faydalanabileceği bir merkezi hayata geçiriyor. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde ‘Gülümse Alzheimer Yaşam Merkezi’ ismiyle hizmet verecek olan merkezde kayıtlar başladı. Merkezde; Alzheimer hastalarının sosyalleşmesinin yanı sıra yapılacak zihinsel, fiziksel ve psikomotor etkinliklerle de hastalığın seyrinin yavaşlatılması amaçlanıyor.

Alzheimer hastalarının yaşam kalitesi artacak

Yenişehir ilçesi Piri Reis Mahallesi’nde, eski Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın karşısında bulunan merkez, 220 metrekare kapalı alana sahip. Merkezin iç alanında bir adet etkinlik odası, bir adet spor odası, bir adet de hasta dinlenme odası yer alıyor. Dışarıda da bahçe kullanım alanı bulunan merkez, Mersin’in merkez ilçelerinde yaşayan birinci evre Alzheimer hastalarına hizmet verecek.

Merkez sayesinde hastalar, günlük aktivitelerden mahrum kalmadan, yaşıtlarıyla birlikte vakit geçirebilecek, böylece yaşam kalitesi artacak. Hasta yakınlarının da yükünü hafifletecek olan merkez hem hastaya, hem de yakınına iyi gelecek.

Tanrıverdi: “Fiziksel ve zihinsel etkinlikler yaparak hastalığın seyrini yavaşlatmayı amaçlıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nda Gerontolog olarak görev yapan Cihan Tanrıverdi, Gülümse Alzheimer Yaşam Merkezi’nin hizmet detaylarını paylaşarak, “Gülümse Alzheimer Yaşam Merkezi’nden birinci evre başlangıç evresindeki Alzheimer hastaları faydalanabilirler. Kayıt için hastanın 1. evre Alzheimer hastası olduğuna dair uzman hekim raporu istiyoruz. Gülümse Alzheimer Yaşam Merkezi’nde mental, fiziksel ve zihinsel etkinlikler yaparak tedavisi olmayan bir hastalığın seyrini yavaşlatmayı ve bir nebze de olsa hasta yakınlarına destek olmayı amaçlıyoruz. Merkezden hizmet alacak hastalarımızın ulaşımı Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacaktır. Hastalarımız belirtilen saatlerinde ikamet adreslerinden alınıp hizmet sonlandığında tekrar ikamet adreslerine tarafımızca ulaştırılacaktır” dedi.

“Mersin ili sınırları içerisinde ücretsiz gündüz hizmet veren tek Alzheimer merkezi”

Tanrıverdi, kayıtları almaya başladıklarını belirterek, “Gülümse Alzheimer Yaşam Merkezimizin bir diğer özelliği Mersin ili sınırları içerisinde ücretsiz gündüz hizmet veren tek Alzheimer merkez olmasıdır. Merkezimizin kayıtları başladı. Kayıtlar için vatandaşlarımızın Piri Reis Mahallesi 1102  Sokak, No 5’teki merkezimize gelip ön görüşme yapması gerekmektedir. Daha sonrasında talep edeceğimiz evraklar hazırlanır. Hasta kaydını başlatabiliriz” ifadelerine yer verdi.

Kerti: “Bu merkezin açılması gülümsememizi artırdı”

Uğur Kerti, babasına 3 yıl önce Alzheimer teşhisi konduğunu ve ‘Gülümse Alzheimer Yaşam Merkezi’ni duyduklarında çok mutlu olduklarını söyledi. Kerti, “Belediyenin bu hizmetinden bir arkadaş vasıtasıyla haberdar olduk. Önce merkezi gezdik. Tüm personel çok ilgili davrandı. Evrakları talep ettiler. Bugün kayıt işlemimizi gerçekleştirdik. Babam için gerçekten kritik derecede öneme sahip bir konuydu bu. Çünkü sosyalleşmeyi, aktif olabilmeyi çok seviyor. Malum pandemi döneminde evlere kapanmak zorunda kaldılar. O dönem ciddi anlamda etkiledi ve ilerlemesine sebep oldu. Bu sebeple bu merkezin açılması gülümsememizi artırdı. Bu çalışmalardan dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne, Vahap Seçer’e çok teşekkür ediyoruz. Çeşitli oyunlar var. Sosyalleşmek için farklı etkinlikler düzenlenecek. Bunların hepsinin çok iyi olacağına inanıyorum. Bu sebeple sosyal belediyeciliği gerçekten bize yaşattığı için bir kere daha teşekkür ediyoruz” dedi.