Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AKDENİZLİ KADINLAR KÜLTÜR VE SANAT EVLERİ İLE HAYATA BAĞLANIYOR

Akdeniz Belediyesi Kültür ve

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sanat Evleri, binlerce kadının uğrak alanı oldu. Giyimden, okuma-yazmaya, kuaförlükten, el sanatlarına kadar çok sayıda mesleki ve beceri eğitimi ile kursun verildiği kültür evlerinde, 2019 yılından bugüne kadar 17 bin 117 kadın kurs aldı. Çok sayıda kadın da aldığı eğitim ve kurslar sayesinde iş sahibi olurken, bu yıl içinde bin 650 kursiyer kadın eğitimlerine devam ediyor.

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sanat İşler Müdürlüğü’ne bağlı kültür ve sanat evleri, Akdenizli kadınların en çok uğradığı mekânlardan biri haline geldi. Çeşitli mahallelerde açılan giyimden, okuma-yazmaya, kuaförden, el sanatlarına gibi 22 kursun verildiği kültür ve sanat evlerinde, 2019 yılından bugüne kadar 17 bin 117 kadın kurs ve mesleki eğitimler aldı.

Özellikle okuma-yazma kursu ile çok sayıda kadın okuma yazmayı öğrenirken, diğer kurslardan mezun olan kadınların bazıları da iş sahibi oldu. 7’den 70’e her yaştan kadının geldiği kültür sanat evlerinde bu yılda bin 650 kadın kurs görüyor. Öte yandan anneleriyle birlikte kursa gelen küçük çocuklara da kreş hizmeti veriliyor.

“Bundan sonra usta öğrenci olarak görev yapacağım”

Özgürlük Mahallesi Kültür ve Sanat Evi kursiyerlerinden Hacire Özdemir, küçüklüğünden beri dikiş nakış işlerini sevdiğini söyledi, kursa gelenleri aileden biri olarak gördüğünü ifade etti. Özdemir, “Burası açılınca gelmek istedim ve geldiğim için de çok mutluyum. Burada öğrendiklerimle artık kesebiliyorum, dikebiliyorum. Hatta dışarıdan siparişler alıyorum. Çocuklarımın elbiselerini dikmeye başladım. Daha öncede kursa gitmiştim ama buradaki gibi öğrenememiştim. Tüm belgelerimi tamamladım. Bundan sonra usta öğretici olarak görev yapacağım. Kadınlar ayaklarının üstünde dursunlar, bu tür kurslara mutlaka gelip katılsınlar” dedi.

“Kursları aldıkça belgelerim birikiyor”

Kuaförlük kursu gören Hediye Turunç ise yaklaşık 3 yıldır kursa katıldığını belirterek, “Gelmeden önce kafamda soru işaretleri vardı. Acaba alacağım kurslar bana katkı sağlayacak mı, ondan emin değildim. Ancak iyi ki gelmişim. Gerçekten burası bana çok şey kattı. Çocuğum da güzel eğitim alıyor. Zamanım boşa geçmiyor.