Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DÜNYA AKDENİZİ FOTOĞRAFLARLA ANLATTI

Akdeniz Belediyesi’nin; “Dünyanın Fotoğrafı

Akdeniz Belediyesi’nin; “Dünyanın Fotoğrafı Akdeniz’de” çağrısıyla organize ettiği, dünyanın 70 farklı ülkesinden bini aşkın amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçısının birbirinden çarpıcı ve etkileyici toplam 9 bin 490 eseriyle katıldığı 3’üncü uluslararası fotoğraf yarışması ödül töreni ve dereceye giren 55 fotoğraftan oluşan muhteşem sergisi görkemli bir törenle gerçekleşti.

 

Mersin Kültür Merkezi Şeref Salonu’nda düzenlenen törene, Mersin Milletvekili Havva Sibel Söylemez, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mersinli fotoğraf sanatçısı Hulki Muradi, akademisyenler, fotoğraf sanatçıları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, bürokratlar, fotoğraf severler ile çok sayıda davetli katıldı. Törenin açılışında söz alan Fotoğraf Sanatçısı Hulki Muradi; “İlklerin başkenti Akdeniz, sosyal düşünen ve kültüre önem veren bir belediye ile çalışıyoruz ki bu da bize büyük bir mutluluk ve destek verdi. Dünyanın 70 farklı ülkesinden bini aşkın fotoğrafçının 10 bin fotoğrafı buluştu. Çin’den Nepal’e, Yunanistan’dan Irak ve İran’a yüzlerce fotoğraf sanatçısı yarışmamıza katıldı, Mersin ve Akdeniz’i dünya platformuna taşıdı” dedi. Yarışmanın kapanışını 29 Ekim’de yaptıklarını da hatırlatan Muradi; “Cumhuriyetin 100’üncü yılını kutladığımız bu yıl çok önemliydi. Barış ve dostluk köprüleri sanatla atılıyor. Desteği yanımızda gördükçe motive olup cesaret duyuyoruz. Yarışmaya katılan herkesi tebrik ediyor, destek verenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

“Mersin’de birçok ilke ve yeniliğe imza attık”

 

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak da törende yaptığı konuşmada, Mersin’de birçok ilke imza attıklarını ve bu yarışmanın da o ilklerden biri olduğunu söyledi. Başkan Gültak, geçen yılsonu 4’üncüsü düzenlenen Geleneksel Karaduvar Balık Festivali, yine Mersin’de ilk kez organize edilen Uluslararası Akdeniz Su Sporları Festivali’ni hatırlatarak; “Benim de mezunu olduğum ve uzun yıllardır kaderine terk edilen Çankaya İlkokulunu yenilemek için çok yakın bir zamanda ihaleye çıkıyoruz. Akdeniz’de ilk kez etüt merkezini de biz açtık. Gençlere yönelik eğitim projelerini ilk kez biz başlattık. Türkiye’de ilk kez, kanser hastalarını tedavi gördükleri hastanelere ulaştırmak için onkobüs projesini hayata kattık. Mersin, Akdeniz ve hatta Türkiye çapında bunun gibi birçok ilki yaptık” ifadelerini kullandı.

 

 

 

“Akdeniz’e fokuslandık”

 

Kendisinin de bir fotoğraf meraklısı olduğunu kaydeden Başkan Gültak, ilk 2 yıl uluslararası çapta düzenledikleri yarışmayı bu yıl uluslararası arenaya taşıdıklarını anlattı. Yarışmaya katılan tüm fotoğraf sanatçılarına teşekkür eden Başkan Mustafa Gültak; “İşi, çok daha profesyonel, elit ve çok daha ses getirici bir hale getirdik. Farklı ülkelerden binlerce kişinin katıldığı, amacı Akdeniz olan, Akdeniz’deki hayatı ve Akdeniz’i farklı yönleriyle anlatan fotoğraflar… Fokuslandığımız alan orasıydı. Birbirinden değerli jüri üyelerimiz binlerce fotoğrafı değerlendirdi. Bugün de yarışmamızın ödül töreni ve bu fotoğraflardan 55 tanesinin yer aldığı özel bir sergimizi açacağız” şeklinde konuştu.

 

“Çamlıbel Su Sporları Merkezi’ni Mersin’e kazandıracağız”

 

Sözlerini; “Şu anda belediye başkanıyım ama aynı zamanda aday adayıyım” diyerek sürdüren Başkan Gültak, “Partim, tensip buyurur bize verirse bu görevi, önümüzdeki dönem yapacağımız işlerden en önemlisi Çamlıbel Su Sporları Merkezini bitirmek. Proje ihale aşamasına geldi, Cumhurbaşkanımız imzaladı, yap-işlet-devret modeli ile yakında ihaleye çıkacak. Böylelikle yelken ve deniz sporlarının yapılacağı bir merkezimiz olacak. Bunlar hep ilk. Çamlıbel de o makus talihini kıracak. Bütün bunları bir araya getirdiğinizde Mersin ve Akdeniz’in marka değeri artıyor” dedi.

 

“Gökteki bir yıldız gibi olan Akdeniz’i daha da parlatacağız”

 

Yine 2 katlı ve 7 odalı tarihi bir Mersin evinin baştan sona restore edilerek Akdeniz’e kazandırılan İz Bırakanlar Müzesi ile Akdeniz Sanat Galerisine dönüştürülen tarihi Muhakemat Binasını hatırlatan Başkan Mustafa Gültak, “Akdeniz artık kültürle, sanatla, sporla ve eğitimdeki başarılarıyla anılan biri ilçe haline geldi. Akdeniz’de artık barış, kardeşlik ve huzur var. Mersin’de YKS ve LGS bölge birincileri artık Akdeniz’den, Çay Mahallesi’nden çıkıyor. İşte bu, bizim gençlere, kadınlara, eğitime, sanata, spora ne kadar önem verdiğimizin meyveleri. Akdeniz artık farklı olacak. Çünkü Akdeniz yaratılıştan farklı; dünyanın en önemli limanlarından biri burada. Siz gözünüzü ne kadar kapatırsanız kapatın, gökteki yıldızlar kadar parlayan bir ilçemiz var. İnşallah bu yıldızı da daha da parlatacağız.”

 

“Akdeniz’in her sokağında gerçek belediyeciliği görüyoruz”

 

Mersin Milletvekili Havva Sibel Söylemez ise konuşmasında; “Akdeniz ilçemiz, Başkanımız Sayın Mustafa Gültak ile beraber klasik belediyecilik anlayışından çıkarak kültürel ve sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerinden biri haline geldi. Sayısız projeler hayata geçirildi, festivaller ve yarışmalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Mersin ve Akdeniz’in tanıtımına, belediye başkanımızın büyük emeği var. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu güzel yarışmayı düzenledikleri için de kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum. Akdeniz’in hangi sokağına bakarsak gerçek belediyeciliği görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından tören, plaket ve ödüllerin takdimi ile yarışmaya katılan yerli ve yabancı fotoğraf sanatçılarının duygularını paylaştığı video gösterimi ile devam etti. Tören, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

Fotoğraf Yarışması Hakkında…

 

Akdeniz Belediyesi’nin, “Dünyanın Fotoğrafı Akdeniz’de” mottosuyla organize ettiği; Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF), Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP), Uluslararası Sanat Fotoğrafçıları Derneği (IAAP) ve Camera Obscura Socıety onaylı 3’üncü uluslararası fotoğraf yarışması 3 farklı kategoride gerçekleşti.

 

70 farklı ülkeden bin 21 profesyonel veya amatör fotoğrafçı yarışmaya; “1’inci Serbest Renkli”; 2’nci “Serbest Siyah-Beyaz” ve 3’üncü olarak da “Kıyılarda Yaşam ve Akdeniz ile Mersin Hayatı” kategorilerinde eser gönderdi. Yarışmada her kategoriden 4 fotoğrafçı 1’inci olurken; toplamda 12 fotoğrafçı, FIAP–TFSF-IAAP-Camera Obscura Altın Madalya ve 100’er Dolar ödül aldı.

 

Birbirinden çarpıcı karelerin yarıştığı yarışmada altın madalya ve para ödüllerini Türkiye’den 5; Çin’den 3; Vietnam, Hindistan, İran ve İspanya’dan da 1’er fotoğraf sanatçısı kazandı. Jürinin değerlendirmesi sonunda, mansiyon ve özel ödüllerle birlikte toplam 55 fotoğraf ödül almaya layık görülürken, dereceye girenlere toplam bin 200 (1.200) Dolar para ödülü takdim edildi. Salon Başkanlığını, Mersinli Fotoğraf Sanatçısı (EFIAP/d1-PPSA) Sayın Hulki Muradi’nin yaptığı jüri üyeleri şu isimlerden oluştu;

 

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Uçar; EFIAP/GTFSF FIAP Temsilcisi Alperen Akharman; AFIAP Ünvanlı Fotoğrafçı Dr. Nizamettin Düzgün; MEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Yüce ve EFIAP Unvanlı Fotoğrafçı ve Diş Tabibi Turan Sezer.”