Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin: “Teknolojinin Toplumsal Etkilerini Tartışmalıyız”

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, teknolojinin eğitimdeki rolünü ve toplumsal etkilerini tartıştı. Eğitimdeki dönüşüm için toplumsal destek vurgusu yaptı ve

Millî Eğitim Bakanı Yusuf

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, teknolojinin eğitimdeki rolünü ve toplumsal etkilerini tartıştı. Eğitimdeki dönüşüm için toplumsal destek vurgusu yaptı ve teknolojinin toplumsal boyutlarını değerlendirmeye çağırdı.

Bakan Tekin, Eğitimde Yapay Zeka Zirvesi’nde Konuştu

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, İstanbul’da düzenlenen “Eğitimde Yapay Zeka Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, teknolojinin eğitim sürecindeki rolünü değerlendirdi. Bakan Tekin, eğitimdeki dönüşümün, sadece bakanlık tarafından değil, toplumun tüm kesimlerinin katkısıyla gerçekleşebileceğini vurguladı.

Bakanlık, Toplumsal Destek İle Yükü Paylaşıyor

Bakan Tekin, Türkiye’deki eğitim yükünün bakanlık tarafından tek başına karşılanamayacağını belirtirken, bu sürecin diğer paydaşlarla iş birliği içinde yürütülmesi gerektiğini ifade etti. Gerçek ve tüzel kişiler, aileler, sivil toplum örgütleri ve meslek örgütlerinin desteğiyle bu yükü paylaşmayı amaçladıklarını dile getiren Tekin, iş birliği ve protokollerin önemine dikkat çekti.

Teknolojinin Toplumsal Etkileri Üzerine Değerlendirme

Bakan Tekin, teknolojinin kullanımının toplumsal ve ahlaki etkilerini tartışmanın önemine vurgu yaparak, şunları söyledi: “Teknolojiyi kullanacağız, faydalanacağız ancak kullanılan teknolojinin toplumsal ve ahlaki boyutlarını da göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Yapılan yeniliklerin insanlığa, temel haklara, mahremiyete ve üretime olan katkılarını değerlendirmeli, korunması gereken değerleri belirlemeliyiz.”

Teknolojik Altyapıya İlişkin Rakamlar

Bakan Tekin, eğitimdeki teknolojik altyapıya ilişkin bazı rakamları da paylaştı. “Eğitimde FATİH Projesi” kapsamında okullara sağlanan etkileşimli tahta sayısının yaklaşık 620 bin olduğunu belirten Tekin, ayrıca okulların internet altyapısının da geliştirildiğini ifade etti.

EBA Platformu’nun Güncellenmesi

Bakan Tekin, FATİH Projesi’nin bir parçası olan “Eğitim Bilişim Ağı (EBA)” platformunu da değerlendirdi. EBA’da bulunan içeriklerin sürekli olarak güncellendiğini ve öğretmenlerin katkılarıyla zenginleştirildiğini belirten Tekin, platformun eğitim süreçlerine destek verdiğini ifade etti.

Öğretmenlere Teknoloji Kursları

Bakan Tekin, FATİH Projesi kapsamında 500 bin öğretmene teknoloji kullanımıyla ilgili kurslar verdiklerini açıkladı. Ayrıca, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden 85 bin öğretmene de eğitim teknolojileri konusunda destek sağlandığını belirtti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)