Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TURİZM SEKTÖRÜ’NE İSTİHDAM DESTEĞİ…

BÜYÜKŞEHİR’DEN TURİZM SEKTÖRÜ’NE İSTİHDAM

BÜYÜKŞEHİR’DEN TURİZM SEKTÖRÜ’NE İSTİHDAM DESTEĞİ…

BÜYÜKŞEHİR’İN MERTUSEG PROJESİ’NDE YER ALAN GENÇLER İÇİN KARİYER GÜNLERİ DÜZENLENDİ

TURİZM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİYLE BİRE BİR İŞ GÖRÜŞMESİ YAPTILAR

MERTUSEG PROJESİ’NDE SONA GELİNDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, gençleri turizm alanında istihdama dâhil etmek için hayata geçirdiği ve Mersin Üniversitesi iş birliği ile yürüttüğü ‘Mersin’in Gençlerinin Turizm Sektörü İçin Güçlendirilmesi’ (MERTUSEG) projesi kapsamında ‘Kariyer Günleri’ düzenlendi. 5 ay boyunca ön büro (resepsiyonist), restoran ve kat hizmetleri alanlarında eğitim alan kursiyerler, Kariyer Merkezi’nin koordinesinde düzenlenen Kariyer Günleri’nde yer alan turizmin önde gelen otellerinin yöneticileri ve temsilcileriyle iş görüşmeleri yaptı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, kent genelinde çalışan genç nüfus sayısını artırmak ve gençleri turizm alanında istihdama dâhil etmek için hayata geçirdiği ve Mersin Üniversitesi iş birliği ile yürüttüğü ‘Mersin’in Gençlerinin Turizm Sektörü İçin Güçlendirilmesi’ (MERTUSEG) projesi kapsamında ‘Kariyer Günleri’ düzenlendi. Kariyer Merkezi’nin koordinesinde düzenlenen programda, kent genelinde yer alan birçok otel ve turizm sektörü temsilcisi yer aldı.

Mesleki eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitimlerle öğrencilerin desteklendiği projede; turizm ve konaklama sektöründe istihdam edilmek üzere ön büro (resepsiyonist), restoran ve kat hizmetleri alanlarında kalifiyeli olarak çalışacak 45 kursiyer 5 ay boyunca eğitim aldı. Eğitimlerini tamamlayan kursiyerler, Kariyer Günleri’nde otellerin genel müdürleri ve temsilcileriyle şahsen iş görüşmesi imkanı yakaladı.

Kariyer Günleri’nin açılış konuşmalarını Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada ve MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi Koordinatörü Gül Kadem Maya yaptı. Dedeman Oteli İşletmecisi ve Genel Müdürü Özkan Özek, Hilton Oteli İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı Ahmet DemirNavona Otel Genel Müdürü Hakan Yalçın ve Vista Boutique Hotel Genel Müdürü Merve Yavuzyolcu turizm sektörü ile ilgili genel bilgi verirken, sektör deneyimlerini ve iş alımlarındaki beklentilerini de dile getirdiler. Ayrıca başvuru alacakları departmanlar hakkında da bilgi verdiler.

Özada: “Eğitimle istihdamı bir araya getirmeyi planlıyoruz”

Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, MERTUSEG projesi kapsamında eğitim gören kursiyerlerle turizm sektörü firmalarını buluşturmak için bir araya geldiklerini ifade ederek, “Bu proje MERCEK birimimizle Kariyer Merkezimizin ortak çalışması. MERCEK’teki hocalarımızın eşliğinde, MERTUSEG projesiyle turizm alanında yetiştirilmek üzere kursiyerlerimize eğitim verildi. Eğitimle istihdamı bir araya getirmeyi planlıyoruz. Sadece Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kendi içimizdeki iş birliğiyle değil, firmalarımızla olan iş birliğiyle de öne çıkmayı hedefliyoruz. Gelecek sene turizm sektörü ile ilgili çok büyük bir fuarı Mersin’e kazandıracağız. Bugün bunun ilk tohumunu burada atmaktan da memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Maya: “Proje, çok kıymetli bir istihdam projesi”

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı MERCEK Mesleki Eğitim Merkezi Koordinatörü Gül Kadem Maya, MERCEK’teki eğitimlerin direkt meslek sahibi olmaya yönelik olduğunu, yaptıkları saha çalışmasıyla sektörlerdeki eleman açığını belirleyip ona yönelik projeler hazırladıklarını kaydederek, “Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği’nin finanse ettiği ‘Mersin’in Gençlerinin Turizm Sektörü İçerisinde Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında ön büro, servis elemanı, restoran hizmetleri, kat hizmetleri alanında 45 gencimize 5 ay eğitim verdik. Bu projeye Mersin Üniversitesi’nden akademisyenler de destek sundular. Hal Mahallesi’ndeki MERCEK’te 3 adet uygulama evi kurduk. Bu uygulama evi içerisinde, kat hizmetleri alanında hem teorik hem de uygulamalı eğitim aldılar. Aynı şekilde restoran hizmetleri ve ön büro uygulama evini de kurmuş olduk. Bu proje çok kıymetli bir istihdam projesi oldu” diye konuştu.

Hem Mersin, hem de Antalya’da saha gezisi yaptıklarını ve kursiyerlerin 3 gün boyunca 3 farklı otelde tüm alanlarda eğitim aldıklarını da sözlerine ekleyen Maya, daha eğitim süreci bitmeden kimi kursiyerlerin iş teklifi bile aldığını ve çalışmaya başladığını ifade ederek, “Bu bizim için çok büyük bir gurur. Mercek Mesleki Eğitim Merkezi’nde bu eğitimleri devam ettireceğiz. Gençlere turizm alanında kapıları sonuna kadar açacağız. Hal Mahallesi’ndeki uygulama evimizde gençler eğitimlerini alıp, bu sektörde işe yerleşmiş olacaklar” dedi.

Özek: “Bu buluşma onlar için de, bizim için de bir fırsat oldu”

Dedeman Oteli İşletmecisi ve Genel Müdürü Özkan Özek, “Ben de turizm mezunuyum. Bizim zamanımızda bu tarz etkinlikler yoktu. Teorik eğitim alıyor, pratikleri de yaşayarak görüyorduk. Şimdi arkadaşların bizlerle birlikte olması, kendi tecrübelerimizi onlarla paylaşmamız, bu etkinliklerin daha da artarak devam edecek olması onlar için de bir fırsat. Bizim açımızdan da kendimizi ifade etmemiz, arkadaşlarımızı sektöre daha şevkli hale getirebilmemiz için bir fırsat” diye konuştu.

 

Demir: “Bu projeden faydalanan arkadaşlarımızı istihdam etmeyi düşünüyoruz”

Hilton Oteli İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı Ahmet Demir, projenin hem Mersin hem de gençler için çok önemli olduğunu dile getirerek, “Geleceğin mesleği turizm. Hızla büyüyen bir sektör. Çok fazla otel açılıyor ve açılacak. Haliyle verilen bu eğitimlerin pozisyonları için de istihdam yaratılıyor. Büyükşehir Belediyesi’ni bu konuda tebrik ediyorum. Bizler için de çok güzel bir proje oldu. Eleman açığımız vardı ve bulamıyoruz. Haliyle bu projeden gelecek arkadaşlarımızı da istihdam etmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Kursiyerler, turizm sektörünün üst düzey temsilcileriyle görüşme fırsatı yakaladı

Kursiyerlerden Erkan Genç, proje kapsamında ön büro eğitimi aldığını belirterek, “Bugün Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Kariyer Günü’nde, iş başvurusu için geldik. Birçok otel bizim için burada. Büyükşehir Belediyesi’nin bizim için yaratmış olduğu bu büyük fırsatı değerlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Hakibar Özdemir, “Proje bittiği için, hepimiz iş arama sürecindeyiz. CV’mi de getirdim. Onların sorularıyla beraber, kendi yazdıklarımla beraber ne istediğimi ve firmaların ne istediklerini beraber konuşuyoruz. Yüz yüze görüşmek, ilk izlenim için bence daha iyi” diye konuştu.

5 ay boyunca çok güzel bir eğitim süreci geçirdiklerini söyleyen Merve Nur Can, “Bunun için kendimi çok şanslı hissediyorum. O kadar güzel hocalarla çalıştık ki, şu anda böyle bir iş bulma fırsatı yakaladık. Gerçekten büyük bir şans, çünkü başvuru yaptığınızda direkt görüşemeyeceğiniz insanlarla burada görüşebiliyorsunuz. Bu çok büyük bir fırsat. Kendinizi daha iyi tanıtabiliyorsunuz. Böyle bir fırsat olduğu için de gerçekten çok mutluyuz” dedi.

Ekin Boran Yıldırım ise, “Büyükşehir Belediyesi bizim için güzel bir Kariyer Günü oluşturdu. Oteller geldiler ve stant kurdular. Biz de otellerin ihtiyaçları doğrultusunda ön büro, restoran ve kat hizmetleri alanlarında başvuru yapıyoruz. Ben ön büro alanında başvuru yapıyorum. İhtiyaç halinde iletişimde kalıyoruz” ifadelerine yer verdi.