Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÇOCUKLAR, HAYAL DÜNYALARINI KÂĞIDA DÖKTÜ

BÜYÜKŞEHİR, SANATSAL ETKİNLİKLERLE ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE KATKI SUNUYOR

BÜYÜKŞEHİR, SANATSAL ETKİNLİKLERLE ÇOCUKLARIN

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Adile Teyze, Halkkent ve Münir Özkul Çocuk Gelişim Merkezlerinde eğitim gören çocuklar, adını tüm dünyaya duyuran Mersinli sanatçı Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’ni gezdi. Çukurova’da üreten sanatçıların eserlerinin yer aldığı ‘Frekans C’ sergisini gezen çocuklar sergi sonrası minderlere oturup, gördükleri eserleri özgün bir biçimde resmetti.

Yıl boyunca eğitim programı çerçevesinde çocukları bilişsel, duyuşsal ve öz bakım alanlarında destekleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, çocukların sosyal gelişimlerine de düzenlediği gezilerle katkı sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Adile Teyze, Halkkent ve Münir Özkul Çocuk Gelişim Merkezlerinde eğitim gören çocuklar, adını tüm dünyaya duyuran ve aslen Mersinli olan sanatçı Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’ni gezdi.

Yenişehir Belediyesi bünyesinde hizmete açılan Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde; resim, heykel, seramik ve tekstilden oluşan ve Çukurova’da üreten sanatçıların eserlerinin yer aldığı ‘Frekans C’ sergisini gezen çocuklar, sanat eserlerini hayranlıkla izledi. Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nin Sanat Danışma Kurulu Üyesi Veli Mert, çocuklara galeri içerisinde yer alan eserler hakkında bilgi vererek, galeri içerisinde uygulanması gereken davranışlar, sunum teknikleri ve resim bilgisi üzerine onları aydınlattı. Galeri gezisinin ardından çocuklar minderlere oturup, sanat eserlerini kendi hayal dünyalarına uygun bir şekilde resmetti.

Tanışık: “Miniklerimizi sanatla buluşturup, bu deneyimi yaşamalarını istedik”

Büyükşehir Belediyesi Çocuk Gelişim Merkezleri Eğitim Koordinatörü Özlem Tanışık, Yenişehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’ni öğrencilerle birlikte gezmeye geldiklerini anlatarak, “Çocuklarımızla birlikte ‘Frekans C’ sergisine geldik. ‘Frekans C’ sergisinde tabloların yanı sıra üç boyutlu heykellerde mevcut. Çocuklarımızla birlikte buraya gelmeden önce tüm çocuk gelişim merkezlerimizde eş zamanlı sanat çalışmalarını sürdürüyorduk. Sergide de miniklerin bu deneyimleri görerek, hissederek yaşamalarına ve sanatın içinden geçmelerine fırsat verdik. Ardından da etkilendikleri tablolar ve heykeller önünde kendi sanat eserlerini ortaya çıkardılar” dedi.

Sakuçoğlu: “Her yaş grubundan sanata ilgi duyan sanatseverleri ağırlıyoruz”

Yenişehir Belediyesi Sanat Galerilerinin Danışma Kuruşu Üyesi Aynur Sakuçoğlu, Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde Çukurova’da sanatçıların üretmiş olduğu eserleri ‘Frekans C’ başlığı altında topladıklarını belirterek, “Sanatçılar için en değerli şey, eserlerinin izleyicisiyle buluşma halidir. Yenişehir Belediyesi olarak da bizler onlara burada o imkânı vermeye çalışıyoruz. Etkinliğimizde Büyükşehir Belediyesi’nin okul öncesi eğitim merkezlerinden faydalanan 5-6 yaş grubu öğrencileri sergiyi gezdiler. Eminim hepsi çok etkilendiler ve ne hissettilerse kâğıda döktüler. Hatta aralarından bir tanesi ‘Bunları burada sergileyebilir miyiz?’ diye teklifte bulundu. Benim için çok değerliydi. Hedefimiz tam da bu. Her yaş grubundan sanatseveri, sanata ilgi duyan herkesi burada ağırlamak istiyoruz” diye konuştu.

Mert: “Çocuklarımıza sanatta duygusunun esas olduğunu hissettirmeye ve yaşatmaya çalıştık”

Ahmet Yeşil Sanat Galerisinin Sanat Danışma Kurulu Üyesi Veli Mert, sanatın yaşantılarla buluştuğu yerin galeriler olduğunu belirterek, galeriyi ziyaret eden izleyicilere sanat nesnesi hakkında bilgi verdiklerini dile getirdi. Bu süreci küratöryel gezi olarak adlandırdıklarını kaydeden Mert, “Öğrencilerimizle burada küratöryel bir gezi yaptık. Burada önce mekânı tanıttık, sanatçı Ahmet Yeşil’in kim olduğunu, bu sanat galerisine neden onun adının verildiğini, bir sanat nesnesi karşısında yapılması gereken tutumlar konusunda basit eğitimler verdik. Bir resme nasıl bakılacağını ve bir heykel ile mesafeli bir ilişki kurulmasına dair bilgiler verdik. Bunun dışında galerimizin fiziki mekanları, sunum teknikleri, ışığın ve tuvalin ne olduğu bilgisini verdik. Sanatın bir felsefe ve bilim gibi bilgi alanı olmadığını, bir duygu ve duygulanım alanı olduğunu ve sanatta duygunun esas olduğunu onlara hissettirmeye, yaşatmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

Sanat galerisini ilk defa gezen çocuklar, sanat eserlerini hayranlıkla izledi

Çocuklardan Mehmet Ali Bininci, “Beni en çok etkileyen tablo gün batımı tablosuydu bir de üç kafalı heykel. İlk defa bir sergiyi gezdim ve çok beğendim” derken Halkkent Çocuk Gelişim Merkezi’ne giden Arya Yılmaz ise, “Heykel, resim ve tablolar var. Tavşan tablosunuresmini yaptım. Çok güzel bir gün geçirdim” dedi.

Çocuklardan Maysa Yılmaz da, etkinliği çok beğendiğini söyleyerek, “Ben buraya gelince çok mutlu oldum. İlk defa böyle bir yeri geziyorum ve çok değişikti. Öğretmenlerim bizi sürekli gezilere götürüyor. Bir sürü yeni şey öğreniyoruz” diye konuştu.