Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BAŞKAN SEÇER VE EŞİ MERAL SEÇER, “TÜRKÜLERLE GÖNLÜMÜZE DÜŞENLER KİTABI GALA KONSERİ”NE KATILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, “Türkülerle Gönlümüze Düşenler Kitabı Gala Konseri”ne katıldı. Konserde, birbirinden değerli sanatçılar tarafından seslendirilen türkülerle birlikte, sanatseverler türkü dolu bir akşam geçirdi.

 

Konser ile Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Mersin Kent Kitaplığı’ Kültür Serisinde 2023 yılında yayımlanan Halk Müziğine ve Klasik Türk Müziği’ne hizmet etmiş sanatçıların belgesel olarak hayat içeriklerini anlatan Dr. Halil Atılgan’ın ‘Türkülerle Gönlümüze Düşenler’ adlı 3 ciltlik kitabının tanıtımının yapılması amaçlandı. Konser sonunda; Başkan Seçer; eşi Meral Seçer, protokol üyeleri, sanatçılar ve dinleyicilerle birlikte ‘Gide Gide Bir Söğüde Dayandım’ türküsünü hep bir ağızdan söyledi.

 

Başkan Seçer konuşmasında, hayata geçirdiği çalışmadan dolayı Dr. Halil Atılgan’a teşekkürlerini ileterek; “Hocam buna çok emek etti. Bu sanatçılarımızın belgesel niteliğindeki hayatlarını, çalışmalarını ve eserlerini derledi, topladı ve bizden sonraki kuşaklara güzel bir kaynak bıraktı” dedi. Kitabın Mersin Kent Kitaplığı’nda yerini aldığını belirten Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sizlere bir eser bırakmak için aracı olduk. Bu kitabın basımını sağladık ve Mersin Kent Kitaplığımıza değerli bir eser kazandırdık” diye konuştu.

 

Mersin’in bir kültür mozaiği olduğuna işaret eden Seçer, bu renkliliğin kente güzel bir enerji kattığından söz ederek, “Mersin Türkiye’nin özeti. Bu toprakların Doğu’sundan Batı’sına, Kuzey’inden Güney’ine tüm kültürlerinin bir potada eridiği muazzam bir kent. Bu kültür, birikim ve çeşitlilik kente farklı bir değer ve enerji katıyor. Sevgi, barış, huzur ve kardeşlik ortamı katıyor. Hani su akar, elinize kürek alırsınız, sağa sola taşmasın diye yol verirsiniz… Benim yaptığım bu kadar kolay bir olay. Mersin kendiliğinden akıp giden bir nehir. Mersin’de belediye başkanı olmaktan gurur duyuyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Birlik ve beraberliğin Türkiye’yi çok daha iyi noktalara getireceğine vurgu yapan Seçer, “Daha huzurlu ve kalkınmış bir millet olacağız. Huzurlu olmak, kalkınmak, refah ve zenginlik birçok şeyi getirecek; sanatı, çocuklarımıza daha iyi bir eğitimi ve daha iyi koşullarda yaşamayı getirecek” dedi.

 

 

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Türkülerle Gönlümüze Düşenler Kitabı Gala Konseri”ne katıldı.

 

Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen konseri; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Dr. Halil Atılgan ve eşi Gülendam Atılgan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, CHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Ahmet Serkan Tuncer, Meclis Üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, konuklar ve türkü severler dinledi.

 

‘Türkülerle Gönlümüze Düşenler’ Kitabı’nın tanıtımı yapıldı

Konser ile Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Mersin Kent Kitaplığı’ Kültür Serisinde 2023 yılında yayımlanan Halk Müziğine ve Klasik Türk Müziği’ne hizmet etmiş sanatçıların belgesel olarak hayat

içeriklerini anlatan Dr. Halil Atılgan’ın ‘Türkülerle Gönlümüze Düşenler’ adlı 3 ciltlik kitabının tanıtımının yapılması amaçlandı. Konserde; kitapta da yer alan 12 türkü sanatçılar tarafından seslendirildi.

 

Seçer: “‘Türkülerle Gönlümüzden Düşenler’ Kitabı, Mersin Kent Kitaplığı’nda yerini aldı”

Konser öncesinde konuşan Başkan Seçer, hayata geçirdiği çalışmadan dolayı Dr. Halil Atılgan’a teşekkürlerini ileterek, “Hepimiz belleklerimizde hatırlarız ve taşırız. Televizyonda TRT ekranlarında ve radyoda o sesleri hatırlarız. Birbirinden değerli TRT sanatçılarımızın, Türk Halk Müziği okuyan bu toprakların insanının sesi kulaklarımızda. Hocam buna çok emek etti. Bu sanatçılarımızın belgesel niteliğindeki hayatlarını, çalışmalarını ve eserlerini derledi, topladı ve bizden sonraki kuşaklara güzel bir kaynak bıraktı” dedi. ‘Türkülerle Gönlümüzden Düşenler’ Kitabı’nın Mersin Kent Kitaplığı’nda yerini aldığını belirten Seçer, “Biz sadece Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sizlerden aldığımız yetkiyi size kullanmak ve sizlere bir eser bırakmak için aracı olduk. Bu kitabın basımını sağladık ve Mersin Kent Kitaplığımıza değerli bir eser kazandırdık. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür serisinde basıldı, burada da sergileniyor” diye konuştu.

 

“Mersin’de Belediye Başkanı olmaktan gurur duyuyorum”

Mersin’in bir kültür mozaiği olduğuna işaret eden Seçer, bu renkliliğin kente güzel bir enerji kattığından söz ederek, “Mersin Türkiye’nin özeti. Bu toprakların Doğu’sundan Batı’sına, Kuzey’inden Güney’ine tüm kültürlerinin bir potada eridiği muazzam bir kent. Bu kültür, birikim ve çeşitlilik kente farklı bir değer ve enerji katıyor. Sevgi, barış, huzur ve kardeşlik ortamı katıyor. Hani su akar, elinize kürek alırsınız, sağa sola taşmasın diye yol verirsiniz… Benim yaptığım bu kadar kolay bir olay. Mersin kendiliğinden akıp giden bir nehir. Mersin’de belediye başkanı olmaktan gurur duyuyorum” ifadelerine yer verdi.

 

“Bu memleket bizim, bütün renklerin”

Büyükşehir olarak sanata önem ve değer verdiklerini vurgulayan Seçer, “Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gidiyoruz. 100 yıl önce gösterdiği yolda, 100 yıl sonra aynı gerçeklik, aynı duygu ve hislerle ve doğrulukla yolumuza yılmadan, usanmadan, bıkmadan devam ediyoruz. Bu memleket bizim, bu memleket hepimizin, bütün renklerin. Hepimiz bu ülkenin birer yurttaşıyız” dedi. Birlik ve beraberliğin Türkiye’yi çok daha iyi noktalara getireceğine vurgu yapan Seçer, “Daha huzurlu ve kalkınmış bir millet olacağız. Huzurlu olmak, kalkınmak, refah, zenginlik birçok şeyi getirecek. Sanatı, çocuklarımıza daha iyi bir eğitimi ve daha iyi koşullarda yaşamayı getirecek. Onlar uluslararası platformda Atatürk’ün; ‘Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir’ dediği gibi ilimin yolundan giderek ülkemizi daha da kalkındıracak. Buna canı yürekten inanıyorum. Bu inançla da görevimi yapıyorum” diye konuştu.

 

Dr. Atılgan: “Kalbin varsa türkü yakarsın, kalbin yoksa insan yakarsın”

Konuşmasında; türkülerin gönlüne nasıl düştüğünü anlatan Dr. Halil Atılgan, 1950’li yıllarda köyündeki bir komşusunun radyosunun önünde türkü çalmasını beklediğini ve sevdasının o zaman başladığını dile getirdi. Türkülerdeki sevdaların ve sözlerin derinliğine tutulduğunu vurgulayan Atılgan, nezaketin ve sevginin türkülerde olduğunu söyleyerek, “Bunu siz hangi kaleme, kâğıda, romana ve hikâyeye sığdırırsınız?” diye sordu. Atılgan, “İşte deli yürek türkülerimiz hikâyeyi de içine alır, kalemiyle, fotoğrafıyla resmini çeker ve bizlere ulaştırır. Bu güzellikler bizim türkü sevdamızı gün be gün hareketlendirdi ve hararetlendirdi. Türkülerin ve türkü okuyanların peşine düştük, halk müziği sanatçılarının hayat hikâyelerini kaleme aldık ve kitaplaştırdık. Kitaplaştırdığımız hayat hikâyelerini 3 cilt halinde sizlerle buluştuk. Bunu Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Sayın Başkanımız Vahap Seçer sayesinde yaptık. Halil Atılgan olarak onu canı gönülden alkışlıyorum” dedi. Konuşmasını “Kalbin varsa türkü yakarsın, kalbin yoksa insan yakarsın” sözleriyle sona erdiren Atılgan, salonda dakikalarca alkışlandı.

 

Gecede türkü ziyafeti yaşandı

Konuşmaların ardından sanatçılar; Belkıs Akkale, Nida Şan, Zeynep Cihan, Fahri Işık, Elvan Sevim, Mustafa Özcan, Okan Murat Öztürk, Köksal Coşkun, Sebahat Aslan, İhsan Öztürk, Soner Özbilen ve Mehmet Özbek birbirinden güzel türküleri seslendirdiler ve sanatseverler türkü dolu bir akşam geçirdi.

Konserde sanatçılar; Mersin Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Orkestrası ve şef Erdal Koşar eşliğinde; ‘Bin Cefalar Etsen Almam Üstüme’, ‘Çaya İner Ağlarım’, ‘Telli Turnam’, ‘Yolcu’, ‘Bodrum Hâkimi’, ‘Suya Gider Allı Gelin Has Gelin’, ‘Baharın Gülşen Çağında’, ‘Eski Libas Gibi’, ‘Nedir Ey Gaziler Benim Yandığım’, ‘Dersini Almışta Ediyor Ezber’, ‘Altın Hızmav Mülayim’ ile ‘Daha Senden Gayrı Âşık Mı Yoktur’ gibi kitapta da yer alan 12 türküyü seslendirdi.

 

Konser sonunda tüm sanatçılara Başkan Seçer ve eşi Meral Seçer, CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Dr. Halil Atılgan ile MTSO Başkanı Hakan Sefa Çakır tarafından teşekkür paketleri ve çiçekleri takdim edildi.

 

“Tarihe bir not düştük”

Plaket takdiminin ardından konuşan Başkan Seçer, böylesine değerli sanatçılarla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunun altını çizerek, “Sizin gibi değerli sanatçıların kıymeti bu Güney’in sıcak insanlarının kalbinde. Hocam çok değerli bir çalışma yaptı. Biz de tarihe bir not düştük. Bu çalışmayı gelecek nesillere aktarmak için aracı olduk. Ama bize en büyük hediye sizleri Mersin’de ağırlamak. Gerçekten çok gurur duydum. Yaşantımızın her döneminde sizlerle güldük, sizlerle duygulandık, sizlerle ağladık ve sizlerle mutlu olduk” dedi.

 

“12 bin çalışma arkadaşımızla 5 yıl hizmet ettik”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Orkestrası için de duygularını ifade eden Seçer, “Bu arkadaşlar benim çalışma arkadaşlarım. Bu arkadaşlar gibi 12 bin çalışma arkadaşımızla beraber bu memlekete 5 yıl onurumuzla hizmet ettik. Mersin halkının bize desteğiyle bugünlere geldik ama kimsenin başını öne eğmedik, yüzünü kara çıkarmadık. Ondan dolayı da onurluyuz. Arkadaşlarıma kocaman bir alkış” diyerek orkestrayı tebrik etti.

 

Sahnede toplu fotoğraf çekiminin ardından ise Başkan Seçer; eşi Meral Seçer, protokol üyeleri, sanatçılar ve dinleyicilerle birlikte ‘Gide Gide Bir Söğüde Dayandım’ türküsünü hep bir ağızdan söyledi.