Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜRETİCİ BÜYÜKŞEHİR SAYESİNDE DOĞDUĞU YERDE DOYMAYA BAŞLADI BAŞKA SÜRÜLERE ÇOBANLIK YAPARKEN KENDİ SÜRÜLERİNİN SAHİBİ OLDULAR ‘HADİ GEL KÖYÜMÜZE DESTEK VERELİM’ PROJESİ SAYESİNDE YÜZLERCE HAYAT DEĞİŞTİ KOYUNLAR YAVRULUYOR, YENİ AİLELERE UMUT OLUYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda yaşayan ve geçimini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlara destek olmak amacıyla başlattığı ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’, 4. yılını tamamladı. 4 yılda 240 üreticiye binlerce küçükbaş hayvan dağıtan Büyükşehir Belediyesi, 5. yılda dağıtacağı 1500 hayvanın tamamını, daha önce üreticilere verdiği hayvanların kuzularından temin edecek. Bu sayede projenin sürdürülebilir olması sağlanırken, üreticilerin diğer üreticilerin kalkınmasına vesile olması sağlanıyor.

 

 

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yıl önce başlattığı ve ailelerin doğduğu yerde doymasını sağlayan ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’, 4. yılını tamamladı. 4 yılda 240 yetiştiriciye binlerce küçükbaş hayvan veren Büyükşehir Belediyesi; projenin 3. yılında 556, 4. yılında ise 1212 küçükbaş hayvanı, daha önce destek verdiği üreticilerden temin etti. Projenin 5. yılında ise üreticiye dağıtılacak 1500 hayvanın tamamı, yine üreticilere verilen hayvanların kuzuları alınarak projenin sürekliliği sağlanacak.

 

İki ailenin de sürüsü Büyükşehir sayesinde oldu

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hayata geçirilen ve 4. yılını tamamlayan proje sayesinde, binlerce küçükbaş hayvan 240 üreticiye ulaştı. İlçe ilçe yapılan dağıtımlar sayesinde ailelerin geçinmesi sağlanırken, hayvan popülasyonunun artmasına da katkı sunuluyor. Küçükbaş hayvanlarla birlikte yem ve aşı desteği de sunan Büyükşehir Belediyesi’nin bu projesi sayesinde, yüzlerce aile köyünü ve hayvancılığı terk etmekten vazgeçti. Gün geçtikçe artan girdi maliyetleri, üreticileri zor duruma sokup hayvancılığı bırakmaya zorlarken, Büyükşehir Belediyesi’nin bu projesi kırsalda yaşayan ailelerin imdadına yetişti.

 

O ailelerden biri Nacarlı Mahallesi’nde yaşayan Zıvdır ailesiyken, diğeri de Tarsus’un Yeşiltepe Mahallesi’nde yaşayan Erdem ailesi oldu. 2 aile de başkalarının hayvanlarına bakarak geçimini sağlıyordu. Şimdiyse her 2 ailenin, Büyükşehir sayesinde kendi sürüsü oldu. Aldıkların hayvanların yavrularını vererek hem projenin sürmesini, hem de başka ailelerin sürülerini kurmasına destek olan üreticiler, vesile olmaktan son derece mutlu.

 

Bebek: “Projemizin 4. yılını tamamladık”

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda görevli Ziraat Mühendisi Dr. Dilek Tüney Bebek, ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesinin 4. yılını tamamladıklarını söyleyerek, “Projemiz kapsamında 3. yılda 556 baş, dördüncü yılda 1212 baş damızlık hayvanı, kendi yetiştiricilerimizin ürettiği damızlıklardan temin ettik. Projemizin 5. yılında dağıtacağımız 1500 hayvanın tamamını ise, kendi yetiştiricilerimizin ürettiği damızlık hayvanlardan toplamayı planlıyoruz” dedi.

 

Zıvdır: “Önceden başkasının hayvanlarına bakıyorduk, şimdi kendi hayvanlarımıza bakıyoruz”

Nacarlı Mahallesi’nde yaşayan ve Büyükşehir’in küçükbaş hayvan desteğinden faydalanan Zeynep Zıvdır, 3 yıldır hayvanlarına sevgiyle bakıyor. Büyükşehir’den hayvanları almadan önce, başkalarının koyunlarına bakarak geçimlerini sağladıklarını belirten Zıvdır, “Durumumuz yoktu. Eşimi işten çıkarmışlardı. İş bulamadı, sonra birinin yanında çobanlığa başladı. Büyükşehir Belediyemizin bu projesini duyunca biz de alalım dedik. Önceden başkasının hayvanlarına bakıyorduk, şimdi kendi hayvanlarımıza bakmaya başladık