Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ERDEMLİDE ENGELLİ ÖĞRENCİYE ŞİDDET !!

Mersin’in Erdemli ilçesinde zihinsel

Mersin’in Erdemli ilçesinde zihinsel engelli 11 yaşındaki Ali Efe Yeğen, sınıf öğretmeni Murat Dinçer’den fiziksel şiddet gördü. Öğretmenine tükürdüğü gerekçesiyle sıkılan sol kolunda morluklar oluşan ve darp raporu verilen Ali Efe Yeğen’in ailesinin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. Evinde saz çalan, sevimliliği ve hayata bağlılığı ile dikkat çeken Ali Efe, “Bir daha o öğretmeni istemem, canımı çok acıttı, Allah onun belasını versin, ölürse mezarına bile gitmem” dedi.

Edinilen bilgiye göre olay, çarşamba günü Erdemli ilçesine bağlı Elvanlı mahallesinde bulunan Elvanlı Ortaokulu’nda meydana geldi. İddiaya göre öğretmen Murat Dinçer, kendisine tükürdüğü gerekçesiyle öğrencisi Ali Efe’yi bahçede tenha bir köşeye çekerek, sol kolunu sıkarak fiziksel şiddet uyguladı. Anne Havva ile baba Hasan Yeğen’in şikâyetti zerine soruşturma başlatıldı. Jandarma karakoluna giden çift, olayla ilgili ifade verirken, şiddete uğrayan öğrenciye götürüldüğü Erdemli Devlet Hastanesi’nde darp raporu verildi.
Okul çıkışlarında oğlunu almak üzere giden Anne Havva Yeğen, çantasını sınıfından alıp bahçeye döndü. Anne Havva Yeğen, şiddete uğrayan Ali Efe’nin bağırması üzerine olayı gördü. Annenin olayı görmesi üzerine paniğe kapılan öğretmen Murat Dinçer, çocuğun kolunu bıraktı.
Meydana gelen olaya tanıklık eden anne Havva Yeğen, başlatılan soruşturma kapsamında jandarma karakolunda ifade verdi. Hafif zihinsel engelli oğlunun özel eğitim öğrencisi olduğu belirten anne Havva Yeğen, “Her okul çıkışında ben gidip alıyorum. Çantasını almak üzere sınıfına girdim. Koridordan dışarıya çıkarken oğlumun bağırma sesini duyunca hemen yanına koştum. Öğretmen beni görünce kolunu bıraktı. Kendisi çok sinirliydi. ‘Hocam sen neden böyle yapıyorsun, oğlumun özel eğitim öğrencisi olduğunu bilmiyor musun? Dedim. Kendisi bana, ‘Ali Efe bana tükürdü, bende eğitim amaçlı bunu yaptım. Fakat dozajını kaçırdım’ dedi. Benim çocuğumu darp etmesini gözlerimle gördüm, olaydan sonra hastaneden çocuğuma darp raporu verildi. Böyle bir öğretmen olmaz olsun, ondan şikayetçi ve davacıyım” dedi.
Okulun dağılma saatinde aracı ile okula gittiğini belirten çiftçi baba Hasan Yeğen, “Eşim benden önce araçtan inerek sınıfına gitti. Ben aracımı park edip bahçeye gittiğim sırada Murat Dinçer isimli öğretmeni çocuğumun kulundan tutup çekiştirip kör bir noktaya götürdü. Ondan sonrası görmedim, eşim yanına koşmuş. Olayı öğrenince öğretmene neden yaptığını sorduğumda bana, ‘Oğlun üzerime tükürdü, kolundan tutarak uyarmak ve eğitim amaçlı yaptım’ dedi. Ben de kendisine ‘Hocam su nasıl eğitim şekli? Dedim. Bu sırada bana ‘Eğitimin dozunu biraz kaçırmış olabilirim, özür dilerim” dedi. Olay üzerine durumu okul müdürüne bildirip, şikayetçi olduk. Zihinsel engelli çocuğuma fiziksel şiddet uygulayan öğretmenden şikayetçi ve davacıyım” diye ifade verdi.
Öğretmeninin fiziksel şiddeti sonucu moraran kolunu gösteren Ali Efe Yeğen, cana yakınlığı, sevimliliği ve hayata bağlılığı ile dikkat çekti. Boş zamanlarında saz çalan Ali Efe olayla ilgili şöyle dedi:
“Ben öğretmenime tükürdüm diye okul çıkışında beni kenara götürüp kolumu sıktı, canım çak acıyınca bağırdım. İmdadıma annem yetişti. Allah onun belasını versin. Daha önce de sınıfta başka öğrencilerin de dizlerine basmıştı. Bir daha bu öğretmeni istemiyorum, öğretmen ölsün mezarına bile gitmem, başka bir sınıfa gideceğim, canımı çok acıttı. Allah bildiği gibi yapsın. Özür dilese de kabul etmem” ifadelerinde bulundu.
Bu arada, başlatılan soruşturma kapsamında olayla ilgili öğretmen Murat Dinçer’in de ifadesi alandı. Dinçer’in, ifadesinde şiddeti kabul etmediği öğrenildi.